مقالات

تفاوت چیلر آب خنک و چیلر هوا خنک

توسط مقالاتدر اسفند ۲۶, ۱۳۹۷

تفاوت های چیلر آب خنک و چیلر هوا خنک چیست؟

نیاز به چیلر آب خنک

امروزه با توجه به شرایطی که در کل اکو سیستم دنیا وجود دارد بیانگر این موضوع است که همه دولت ها با کم آبی روبرو هستند و تلاش می کنند با تدابیر لازم بتوانند با این مشکل مقابله کنند و کمبود این مایه حیاتی توانسته تبدیل به بزرگترین دغدغه جامعه جهانی شده است. اگر بخواهیم دقیق تر به این موضوع بپردازیم و سندی برای این ادعای خود به معرض نمایش بگذاریم می توانیم به آماری که بانک جهانی منتشر کرده است استناد کنیم.

تفاوت چیلر آب خنک و چیلر هوا خنک

بانک جهانی اعلام کرده است که تعداد افرادی که خطر کم آبی متوجه این افراد است به ۲ میلیارد نفر می رسد و این تعداد در ۶۵ سال آینده به ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر خواهد رسید.

مسئله کم آبی امروزه تبدیل به یکی از مشکلات جامعه جهانی تبدیل شده است که هنوز راهکاری درست و جامع برای آن پیدا نشده است. که با شرح این موضوع می توانیم بین چیلر آب خنک و چیلرهای هوا خنک.

قبل از اینکه بخواهیم به این موضوع برسیم که چیلر آب خنک بهتر است یا چیلر هوا خنک می خواهیم در ابتدا تعریف دقیقی از چیلر داشته باشیم.

چیلر چیست؟

چیلر یک دستگاه است که با استفاده از یک فرآیند تقطیر و تبخیر یک مبرد در حال گردش بین اجزای چیلر تراکمی یا اجزای چیلر جذبی کار می کند و گرما را از یک قسمت به قسمت دیگر در یک سیکل یا دوره منتقل می کند.

تفاوت چیلر آب خنک و چیلر هوا خنک

چیلر دقیقا چه کاری می کند؟

اگر بخواهیم به زبان ساده کاری که دقیقا انجام می دهد این است که آب را برای سرمایش هوای ساختمان سرد کند تا این آب سرد به وسیله لوله کشی که انجام شده است و توسط پمپ به هواساز و یا همان دستگاه های توزیع کننده هوا که در بخش های مختلف ساختمان تعبیه شده است برساند البته فقط از چیلر در ساختمان های مسکونی استفاده نمی شود و از چیلر در بخش های صنعتی نیز استفاده زیادی می شود.

معمولا برای اینکه این آب سردی که توسط لوله ها انتقال داده می شود احتمال دارد مسیر طولانی رو طی کنند و به همین دلیل باید حتما این لوله کشی ها عایق بندی شوند.

چیلرها به دلیل قابلیت تولید آب خنک در نرخ جریان بالا ، و ظرفیت برودتی بالا به عنوان سیستم های تهویه مطبوع مرکزی نامیده می شوند.چیلرها تولید آب خنک می کنند و این آب خنک با گردش در هواسازها و فن کوئل ها و ایجاد هوای مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد.تمامی ساختمان ها گرمای زیادی تولید می کنند که این گرما به منظور ایجاد هوای مطبوع برای افراد داخل و کارکرد درست ماشین های بخش صنعتی باید به وسیله سیستم تهویه مطبوع مناسب از ساختمان خارج شود. این گرما می تواند به وسیله خورشید ، نفرات داخل ساختمان ، تجهیزات الکتریکی و…. تولید شود.

ما دو نوع چیلر تراکمی داریم:

  • چیلر آب خنک
  • چیلر هوا خنک

در نوع کندانسور هواخنک ، از هوای بیرون جهت خنک سازی و چگالش گاز مبرد گرم شده  و در نتیجه تبدیل آن به حالت مایع فشرده استفاده میشود .این کندانسور هواخنک هم می تواند بر روی چیلر به صورت یکپارچه، نصب باشد و یا حتی به صورت جداگانه در محیط خارج و در هوای آزاد نصب شود. به هر حال هر دوی این کندانسورها (به صورت یکپارچه و یا جداگانه ) گرما را ازچیلر به محیط بیرون انتقال می دهند. در نوع کندانسور آب خنک ، گرما به وسیله آب موجود در برج خنک کننده دفع شده و باعث چگالش مبرد می شوند.

ساختار تشکیل دهنده چیلرهای تراکمی:

۱-کمپرسور چیلر

۲-کندانسور چیلر تراکمی

۳-شیر انبساط

۴-اواپراتور

حال می خواهیم درباره سیستم چیلر آب خنک توضیح دهیم تا شما بتوانید دیدگاه بازتری نسبت به این محصول داشته باشید.

چیلر آب خنک:

در چیلر تراکمی آب خنک بعلت استفاده از برج خنک کننده در انتقال گرما به محیط خارج، بازده بیشتری نسبت به چیلر هوا خنک دارد و با توجه به صرفه جویی انرژی که دارند، برای مجتمع های بزرگ تجاری و اداری، مسکونی، بیمارستان ها و مانند آن در مدت نسبتا کوتاهی هزینه های اضافی نسبت به سیستم های تهویه مطبوع دیگر حذف می کنند.

و داشتن برج خنک کننده یکی از مزایایی است که می تواند چیلر آب خنک را از چیلر معمولی متمایز می کند.

 

مزایای استفاده از چیلر آب خنک چیست؟

خیلی از افراد چیلرهای معمولی را ترجیح می دهند و آن هم به خاطر سایز کوچک چیلرهای معمولی است که به نسبت چیلر های آب خنک اشغال می کنند ولی نکته این جالست که چیلر آب خنک کارایی بیشتری نسبت به چیلرهای دیگر دارد و اگر کسانی می خواهند در ساختمان خود چیلر بگذارند بهترین انتخاب چیلرهای آب خنک است.

تفاوت چیلر آب خنک و چیلر هوا خنک

 

حال می خواهیم درباره چیلرهای معمولی صحبت کنیم تا شما بتوانید که چیلرهای معمولی چه ساختاری دارند و چگونه کار می کنند و در نهایت با مطالعه این مقاله در قسمت مقالات آسا تهویه بتوانید فرق چیلر آب خنک و چیلر های معمولی را بفهمید و بتوانید درست انتخاب کنید.

چیلر های هوا خنک:

معمولا اگر در مکانی که می خواهید از چیلر استفاده کنید و در آن مکان زیبا شناسی مهم است و دسترسی به آب کم است انتخاب ما باید چیلرهای هوا خنک باشد زیرا بسیار مفیدتر است ولی هم در چیلر هوا خنک و هم چیلر آب خنک هر دو برای اینکه بتواند دما را انتقال دهند نیاز به هوا دارند تا در نهایت دما را انتقال دهند.

تفاوت چیلر آب خنک و چیلر هوا خنک

یکی از تفاوتهای مهم چیلر آب خنک برای کاهش دما از توسط برج خنک کننده دما را توسط اسپری آب به علاوه جریان هوای محیط استفاده می کنند ولی در چیلرهای هوا خنک فقط از جریان هوا استفاده می کنند.

به صورت معمول چیلرهای آب خنک ارزان تر و پر کاربردتر از مدل های مختلف خنک کننده ها است ولی یک ایراد بسیار بزرگ دارند و آن هم مصرف بیش از حد آب است.

 

متاسفانه خیلی از افراد اعتقاد دارند که چیلرهای هوا خنک کارایی لازم را ندارند زیرا در گذشته زیاد کارایی خوبی داشته اند و همین موضوع موجب ذهنیت بد خیلی از افراد در این حوزه و انتخاب چیلرهای هوا خنک شده است ولی این موضوع را باید در نظر گرفت که در دو دهه گذشته دنیای چیلرهای هوا خنک بسیار رشد کرده است و کارایی این چیلرها نیز افزایش بسیار زیادی داشته است.

 ما می خواهیم که مزایای چیلر های هوا خنک را برای شما بیان کنیم:

حال کدامیک را انتخاب کنیم؟

خیلی از افراد برای انتخاب و خرید یک محصول سعی می کنند هزینه اولیه را معیار اصلی خود قرار دهند و خیلی از افراد هزینه نگهداری را و باز هم تعدادی وجود دارند که که هر دو معیار را فاکتور اصلی خود محسوب می کنند ولی نکته ای که وجود دارد این است که اگر هزینه اولیه معیار اصلی باشد شما باید چیلر های هوا خنک را انتخاب کنید ولی اگر کارکرد برای شما مهم تر است باید چیلر آب خنک را انتخاب کنید ولی انتخاب چیلر آب خنک یک مسئله اصلی دارد و آن این است که اگر آب خنک را انتخاب کنید باید این را بدانید که هزینه نگهداری بالا و مصرف زیاد آب را به همراه دارد.

نتیجه گیری:

ما در مجموعه آسا تهویه تلاش می کنیم تا شما مشتریان عزیز بتوانید با آگاهی کامل انتخاب درست و اقتصادی را انجام دهید.

اگر باز با تمام توضیحات فوق نتوانستید انتخاب کنید می توانید با مشاوران آسا تهویه تماس بگیرید تا شما را در انتخاب یاری کنند.

سپاس از حسن توجه شما…..

2 دیدگاه
  1. با سلام ممنون از راهنمایی های خوبتان

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید