فن کویل

یکی از اعضای مهم و تاثیرگذار در سیستم گرمایشی و سرمایشی هر ساختمانی سیستم فن کویل است که از نام این دستگاه میتوان متوجه شد که این سیستم برای تامین دمای مطلوب در فصول سرما و گرما است. و از دو بخش اصلی فن دمنده هوا (وظیفه انتقال گرما یا سرما به داخل مکان مورد نظر را دارد.) و کویل تشکیل شده است. در ادامه بخش های دیگر فن کویل را به شما معرفی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

طرز کار فن کویل ها :
در واقع فن کویل یک سیستم تبدیل انرژی آب به انرژی گرمایشی و سرمایشی با توجه به فصل مورد نظر است که در ویدیو زیر به صورت کامل و جامع نحوه کارکرد سیستم فن کویل را با هم بررسی خواهیم کرد تا بدانیم چگونه این انرژی آب به گرمایش و سرمایش تبدیل میشود.

انواع فن کویل ها از لحاظ شکل ظاهری:
فن کویل ها بر اساس شکل ظاهری، محل نصب و نوع کارایی به چندین دسته تقسیم میشوند که شما باید با مشاوره با متخصصین درباره این شاخص ها، بتوانید سیستم مناسب را برای فضای خود انتخاب کنید.

این سیستم ها بر اساس شاخص هایی که پیش تر اشاره شد به چند دسته نوع میشوند که عبارتند از :

 • دیواری
 • کاستی
 • زمینی روبرو زن یا بالازن
 • سقفی توکار
 • سقفی روکار

فن‌کویل از ابزار توزیع محسوب شده و به منظور گرمایش در زمستان و سرمایش در تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. آب گرم یا سرد مورد نیاز در موتورخانه توسط دیگ آب گرم یا چیلر تأمین شده و توسط پمپ و شبکه لوله‌کشی به فن‌کویل می‌رسد. هوا توسط فن از روی کویل‌های پره‌دار که حاوی آب گرم/سرد هستند عبور داده شده و فضای اطراف را گرم/سرد می‌کند. کنترل دما با فرمان ترموستات به فن جهت روشن یا خاموش شدن آن و براساس دمای محیط انجام می‌گیرد.

فن‌کویل در مدل‌های مختلف زمینی، دیواری، سقفی و کانالی و کاستی چهر طرفه ، کاستی یکطرفه و کاستی دو طرفه به صورت نمایان یا پنهان ساخته می‌شود. بسته به ملاحظات معماری، فضای اشغال شده و در دسترس بودن تجهیز، می‌توان از مدل‌های مختلف استفاده کرد. بطور مثال از فن‌کویل‌ کانالی که در داخل فضای سقف کاذب نصب می‌شود برای فضاهای نسبتاً بزرگ می‌توان استفاده کرد. هنگامیکه محدودیتی از نظر نصب در فضای سقف وجود داشته باشد از فن‌کویل زمینی استفاده می‌شود.

۱ – کنترل مستقل درجه حرارت هر فضا.
۲ – صرفه‌جویی در انرژی و طولانی کردن عمر چیلر از طریق خاموش کردن مقطعی فن‌کویل در فضاهای خالی (کنترل دستی یا اتوماتیک) .
۳ – نیاز به فضای کم جهت استقرار و عدم نیاز به کانال‌کشی و سقف کاذب (در انواع زمینی و دیواری).
۴ – عدم تأثیر خرابی یک دستگاه بر فضاهای دیگر.

۵ دیدگاه
 1. بیشترین تناژ ممکن برای دستگاه پکیج یونیت چقدر است؟

 2. سلام شما مشاوره رایگان در رابطه یا محصولات سرمایشی دارید؟

  • سلام دوست عزیز
   بله شرکت آسا تهویه در زمینه سرمایش و گرمایش مشاوره رایگان برای مشتریان عزیز در نظر گرفته است.
   با آرزوی بهترین ها برای شما

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید