چیلر خانگی نوعی از دستگاه های تهویه مطبوع در ابعاد کوچک است که مشابه چیلر هواخنک عمل می‌کند، چیلر خانگی یا همان مینی چیلر می تواند به انواع واحدهای فن کویل متصل شود تا بتواند سرمایش و گرمایش را برای هتل، ویلا، آپارتمان، دفتر و غیره تأمین کند.

طرز کار چیلر خانگی

در این دستگاه پمپ و منبع انبساط نیز در داخل چیلر قرار گرفته و نیازی به لوله کشی به موتورخانه و پمپاژ آب از آنجا نیست، طرز کار چیلر خانگی از نظر سیکل تبرید و فرآیند آن هیچ تفاوتی با چیلر معمولی ندارد. نصب این دستگاه در آپارتمان و ویلاها بسیار متداول است، این مدل از چیلرها معمولاً ظرفیت برودتی بسیار کم و ابعاد کوچک تری نسبت به بقیه دارند و به گونه ای طراحی می‌شوند که تقریباً تمام تمام اجزای سیستم سرمایشی درون آن قرار می‌گیرند.

طرز کار چیلر خانگی

ظرفیت سرمایش این دستگاه ها از ۲ کیلووات تا حدود ۳۰ کیلووات می‌تواند باشد. از نظر ساختمان، چیلرهای خانگی در دو نوع یکپارچه و دو پارچه طراحی می‌شوند.

اگر قصد خرید یک سیستم تهویه مطبوع دوگانه را دارید که هم سرمایش و هم گرمایش خانه را انجام دهد؛ استفاده از چیلر خانگی یکی از بهترین گزینه ها است، به همین دلیل در این مطلب به نحوه عملکرد و راه اندازی این محصول پرداخته می‌شود.

اجزای اصلی چیلر های خانگی

مشابه سایر چیلرها در این محصول نیز اجزای اصلی شامل موارد زیر می‌باشد:

در چیلر خانگی، اواپراتور معمولاً در دو نوع مبدل صفحه ای و فین و لوله می‌باشند. وظیفه این مبدل سرد کردن آب است و برای بهینه سازی عملکرد اطراف اواپراتور با عایق حرارتی پوشانده می‌شود.

این قسمت مهم ترین جزء چیلر خانگی است و کار متراکم سازی سیال را انجام می‌دهد. کمپرسور اسکرال متداول ترین کمپرسور تبرید مورد استفاده در چیلر خانگی است، از مهم ترین مزایای این نوع کمپرسور سروصدای کمتر، بهره وری زیاد و استهلاک کمتر آن نسبت به سایر کمپرسورها است.

کندانسور مورد استفاده در چیلر آپارتمانی در اغلب موارد شبیه چیلر هوا خنک است؛ نبود آب برای خنک کاری نیاز به برج خنک کننده را از بین می‌برد.

برای نظارت بر عملکرد اجزای مختلف چیلر خانگی و کنترل آنها در کنار این چیلر از تابلو برق استفاده می‌شود.

 سرمایش و گرمایش با چیلر خانگی

برای سرمایش فضاهای مسکونی با ابعاد بزرگ برای مثال بیش از ۱۲۰ متر مربع استفاده از چیلر خانگی گزینه بسیار هوشمندانه ای است، به طور کلی می‌توان گفت که چیلرهای آپارتمانی و خانگی از نظر عملکرد سرمایشی بسیار قدرتمند تر از اسپلیت ها و داکت اسپلیت های گازی عمل می‌کنند. با توجه به ظرفیت کمپرسور مورد استفاده در این محصول می‌توان این سیستم را برای سرمایش واحدهایی با مساحت بیش ۲۰۰ متر مربع نیز به کار برد.

 سرمایش و گرمایش با چیلر خانگی

بسیار مهم است که انتخاب ظرفیت کمپرسور مینی چیلر با در نظر گرفتن نیاز کاربر و مساحت خانه انجام شود. در صورتی که در هر اتاق از یک فن کویل استفاده شود؛ می‌توان با قرار دادن ترموستات و سنسور دما در هر اتاق، دمای اتاق را جداگانه تنظیم و کنترل کرد. این ویژگی، هم به راحتی بیشتر افراد داخل خانه کمک می‌کند و هم مصرف انرژی را به شدت کاهش می‌دهد.

در چیلر خانگی با وصل کردن جریان آب گرم بویلر یا پکیج به فن کویل ها می‌توان محیط داخلی را گرم کرد و دیگر نیازی به استفاده از شوفاژ نیست. فن کویل ها به دلیل استفاده از فن برای انتقال حرارت بهتر، نسبت به شوفاژها بهینه تر هستند. حداقل یکی از دو مورد پکیج یا بویلر در هر ساختمانی موجود است و برای گرمایش چیلر خانگی نیاز به خرید هیچ تجهیزات جدیدی نیست.

تنظیم دمای چیلر خانگی

بطور کلی تمام مدل های چیلر یک ترموستات در داخل خود دارند که می‌توان این ترموستات را به داخل اتاق ها (معمولاً پذیرایی یا هال) منتقل کرد. روش دیگر این است که ترموستات داخل مینی چیلر در پشت بام یا تراس قرار گیرد. برای راحتی بیشتر، توصیه می‌شود که کابل کشی ترموستات به داخل خانه انجام شود و کنترل دما از داخل اتاق ها صورت گیرد.

تنظیم دمای چیلر خانگی

روش تنظیم دما به این صورت است که ابتدا به وسیله ترموستات یا ریموت کنترل، دما بر روی یک عدد مشخص ست (set) یا تنظیم می‌شود. متناسب با دمای ست (set) شده در ترموستات و آب برگشتی از فن کویل ها، چیلر تحت بار سرمایشی قرار می‌گیرد. اگر مثلاً دمای چیلر خانگی بر روی ۱۵ درجه سانتیگراد ست (set) شده باشد.

با رسیدن دمای آب برگشتی از فن کویل ها به ۱۴ الی ۱۵ درجه سانتیگراد چیلر خاموش می‌شود. ترموستات، در واقع، روند قبلی چیلر را متوقف کرده و کمپرسورها را از مدار خارج می‌کند؛ در اصطلاح فنی سیستم ترموستات می‌کند.

بنابراین، معیار اصلی در تنظیم دمای مینی چیلرها، دمای آب برگشتی از فن کویل است. زمانی که آب برگشتی از فن کویل ها یک یا دو درجه سانتیگراد بالا رود، یکی از کمپرسورها وارد مدار می‌شود و با افزایش اختلاف دما، کمپرسورها به ترتیب وارد مدار می‌شود.

البته در چیلرهای آپارتمانی معمولاً از یک یا نهایتاً دو کمپرسور استفاده می‌شودT اگر اختلاف دمای آب برگشتی از فن کویل ها و دمای ست شده به بیش از ۱۰ درجه سانتیگراد برسد، مینی چیلر اخطار یا ارور (error) می‌دهند. ارور یا اخطار سیستم چیلر خانگی به این دلیل است که سیستم در حال عملکرد مداوم است ولی اختلاف دمای ست شده ترموستات و آب برگشتی از فن کویل ها در حال افزایش است.

در این شرایط، چیلر خانگی این اختلاف دما را به وجود دورریز، نشتی ها یا اتلاف حرارتی نسبت می‌دهد.

راه اندازی چیلر خانگی

 مینی چیلر قابل نصب بر روی پشت بام، تراس و حیاط می‌باشد. انتخاب محل مناسب برای نصب به فاکتورهای مختلف مثل سلیقه کاربر، دسترسی راحت تر و غیره بستگی دارد. محل نصب باید طوری باشد که تهویه هوا به بهترین شکل انجام گیرد و در صورت امکان جهت قرارگیری کندانسور و خروج هوا هم جهت با بادهای منطقه ای باشد، در جانمایی دستگاه رعایت حال همسایگان هم مد نظر است.

دستگاه و هوای گرم خروجی نباید برای همسایگان مزاحمت ایجاد کند. به منظور حفظ بهره وری سیستم، چیلر های خونگی نباید در معرض تابش مستقیم خورشید باشند، یکی دیگر از موارد مهم برای نصب این مدل، امکان دسترسی برای تعمیر و سرویس می‌باشد. همچنین، برای تخلیه آب اواپراتور در فصول سرد یا زمان تعمیر، وجود کفشوی در نزدیکی چیلر خانگی لازم است.

راه اندازی چیلر خانگی

بکارگیری چیلر خانگی در تراس یک راهکار مناسب برای کاهش طول لوله کشی مینی چیلر به فن کویل می‌باشد. این روش در آپارتمان های مسکونی بسیار کاربرد دارد. با کاهش طول لوله ها، مسیری که لوله ها در معرض محیط بیرون قرار دارند کوتاه تر شده و با کاهش طول مسیر، انتقال حرارت از لوله ها کمتر شده؛ در نتیجه اتلاف حرارتی کاهش می‌یابد.

اما از طرفی ممکن است فضای تراس برای قرار دادن چیلر خانگی کافی نباشد یا فضای مفیدی برای استفاده در تراس باقی نماند. در این شرایط بهترین محل بریا نصب چیلر خانگی پشت بام می‌باشد. همچنین صدای چیلر خانگی قرار گرفته در تراس می‌تواند باعث آزار ساکنان منزل شود.

به هر حال، در صورت تمایل به استفاده از چیلر خانگی در تراس، باید جریان هوای کافی وجود داشته باشد، به همین دلیل، معمولاً برای تراس چیلر طوری طراحی می‌شود که کندانسور و محل خروج هوا به صورت افقی قرار گیرد.

نصب فنی چیلر آپارتمانی و خانگی

برای نصب چیلر خانگی بر روی پشت بام، باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. مورد اول جهت وزش باد در طول روز و تشخیص مکان بهتر بر روی پشت بام از نظر شدت باد است. مورد دیگر که بر کارآیی چیلرهای خانگی تأثیر می‌گذارد، نزدیکی چیلرها به همدیگر بر روی پشت بام است.

بنابراین، نصب تعداد بالای مینی چیلرها در یک ساختمان، نیازمند مدل سازی های کامپیوتری و بررسی کامل شرایط ساختمان می‌باشد. تمام عوامل محیطی مثل باد و فاصله چیلرها باید در مدل سازی در نظر گرفته شود.

برای نصب تجهیزات این دستگاه ها با پیچیدگی خاصی روبرو نمی‌شویم. ابتدا باید یک لوله آب رفت و برگشت از چیلر به فن کویل ها وصل شود و عایق کاری لوله ها طوری باشد که اتلاف گرما به محیط بیرون به حداقل برسد. موضوع مهم دیگر تأمین برق برای دستگاه چیلر خانگی است که شامل ایجاد تابلو برق، وصل کردن اتصالات لازم به تابلو برق است.

در صورتی نیاز به توان بالاتر از ۸ کیلووات، تهیه امکانات لازم برای استفاده از برق سه فاز الزامی می‌باشد. دو موضوع لوله کشی به فن کویل ها و تأمین برق مشائل اساسی و پیش نیاز های یک سیستم چیلر خانگی هستند.

چیلر آپارتمانی و خانگی تک فاز

تکنیسین ها و متخصصان شرکت آسا تهویه اقدامات لازم برای تأمین برق و اتصالات مربوط به تابلو برق چیلر تک فاز را انجام می‌دهند، سپس با استفاده از ریموت کنترل و ترموستات چیلر روشن می‌شود، احتمال اینکه که چیلر تک فاز و خانگی شما در ابتدای کار ارور (error) دهد، زیاد است.

خرید و نصب چیلر خانگی در تهران

بنابراین، تا یکی دو ساعت بعد از نصب، تیم خدمات شرکت به بررسی و رفع اشکالات چیلر می‌پردازند و ارورها را برطرف می‌نمایند. همچنین تکنیسین ها چیلر خانگی را تا دمای ست شده تحت بار قرار داده و انجام مرحله عمل کردن ترموستات و خارج شدن کمپرسور را آزمایش می‌کنند، جهت خرید این محصول و نصب آن با ما در ارتباط باشید.

۵/۵ - (۴ امتیاز)
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محتشمی
1 سال قبل

بسیار عالی

امیر
9 ماه قبل

طولانی اما مفید مرسی