چیلر

چیلر (Chiller) یک ماشین است که به وسیله یک سیکل تبرید تراکمی یا سیکل تبرید جذبی گرما را از مایع میگیرد، حال شاید از خود بپرسید این جمله بسیار فنی و تخصصی است ولی اگر قصد داشته باشیم تا به زبان ساده تعریفی از چیلر داشته باشیم باید بگوییم چیلر ماشینی است که گرما را از مایع می‌گیرد و توسط برج خنک‌کننده (cooling tower) و کندانسور(condenser) گرما را از این سیکل خارج میکند و از طریق همین مایع خنک شده دمای محیطی که چیلر در آن تعبیه شده است مطبوع می‌کند.
تبرید یا همان خنک کردن به این معناست که گرما را از یک محیط با دمای کم یا پایین به یک محیط یا ماده با دمای بالاتر انتقال داد که چیلر هم ساز و کاری دارد که از همین روش برای خنک کردن محیط استفاده میکند.البته از گرمایی که در این سیستم از سیکل خارج می‌شود می‌توان با کمک گرفتن از فن کویل و هواساز برای گرمایش محیط استفاده کرد.

در چیلرها با بهره‌گیری از سیکل تبرید (تراکمی یا جذبی) حرارت از سیال واسطه (معمولاً آب) گرفته شده و به وسیله کندانسور به محیط بیرون منتقل می‌شود. سیال واسطه که خنک شده به فضای مورد نظر منتقل می‌شود و مجدداً با برگشت این سیال به چیلر حرارت به محیط دفع می‌شود. بر حسب اینکه برای دفع حرارت در چیلر از سیکل تبرید تراکمی استفاده شود یا سیکل جذبی، دو نوع چیلر تراکمی و جذبی وجود دارد.

در این دستگاه مقداری از توان، به منظور متراکم نمودن سیال مبرد صرف کمپرسور شده و این سیال که به گاز تبدیل شده است، در کندانسور، حرارت دریافت کرده را به محیط پس خواهد داد. پس از عبور از شیر انبساط، سیال وارد اواپراتور شده و در اثر ازدیاد حجم، حرارت محیط اطراف را کسب کرده و در نتیجه فضای اطراف اواپراتور خنک می‌شود. چنانچه برای خنک‌کاری کندانسور چیلر از آب یا هوا استفاده شود، چیلر آب خنک یا هوا خنک نامیده می‌شود.

سیکل تبرید جذبی (مبتنی بر بخار)، روشی عالی برای تهویه‌ی مطبوع مرکزی در تاسیساتی است که ظرفیت دیگ اضافی داشته و می‌توانند بخار مورد نیاز برای راه‌اندازی چیلر را تامین نمایند. در چیلرهای جذبی به کمک یک ماده‌ی جاذب و یک سیال مبرد، جذب آن توسط جاذب، جداسازی و میعان مجدد آن عمل خنک‌کاری صورت می‌گیرد. مزیت این نوع چیلرها عدم استفاده از کمپرسور و در نتیجه مصرف کمتر برق می‌باشد. اجزاء اصلی تشکیل‌دهنده‌ی سیکل جذبی عبارتند از: ژنراتور، کندانسور، اواپراتور و بخش جذب‌کننده.

۱ – ضریب اطمینان بالا

۲ – استهلاک پائین به دلیل کم بودن قطعات متحرک و در نتیجه عمر بیشتر دستگاه

۳ – هزینه‌های تعمیر و نگهداری پائین

۴ – بدون لرزش و سروصدا

۵ – عدم نیاز به فضای نصب زیاد

۲ دیدگاه
 1. تعداد مدارهای چیلر به چه پارامترهایی بستگی دارد؟

  • روابط عمومی آسا تهویه شهریور ۱۷, ۱۳۹۹ در ۶:۰۵ ق٫ظ پاسخ

   سلام آقای بنایی
   تعداد مدارهای چیلر به تعداد مدارهای اواپراتور و تعداد کمپرسور و مدارهای کندانسور بستگی دارد
   با آرزوی بهترین ها برای شما

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید