هواساز

دستگاه هوارسان عمل تهویه مطبوع تابستانی و زمستانی را از طریق گردش هوای سرد و گرم در فضاها از طریق کانال کشی انجام می‌دهد . این دستگاه حرارت و یا برودت ایجاد شده در چیلر ها و یا دیگ های آب گرم را به هوای سرد و یا گرم تبدیل نموده و با فیلتراسیون مناسب به فضا مورد تهویه اعمال می کند .
هوا ساز شامل محفظه فن، الکتروموتور، کویل گرمایی و سرمایی، فیلتر و دمپرهوا از اجزای اصلی هواساز بوده و بسته به نوع کاربرد آن می‌تواند مجهز به محفظه مخلوط‌کننده‌ی هوا، محفظه ایرواشر، انواع فیلترهای کیسه‌ای و رطوبت‌زن‌ها شود.

 هوای تازه با هوایی که توسط کانال‌های برگشت جمع‌آوری شده در محفظه اختلاط مخلوط گشته، با عبور از روی کویل‌ها گرم یا سرد ‌شده و توسط فن و سیستم کانال‌کشی به فضا منتقل می‌شوند. این سیستم‌ برای فضاهای بزرگ با بار گرمایی و سرمایی قابل ملاحظه که نیاز به کنترل دقیق حرارت و رطوبت دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دستگاه هوارسان می‌تواند به صورت یک منطقه‌ای یا چند منطقه‌ای باشد که در نوع دوم می‌توان توسط دمپرهای مخصوص، هوایی با درجه حرارت و رطوبت مختلف برای چند منطقه توزیع نمود. در این مدل، کویل‌های سرد و گرم هر دو فعال است، فن قبل از کویل‌ها قرار می‌گیرد و هوا را بر روی آنها می‌دمد. هر دو دمپر بعد از کویل‌ها به یک منطقه اختصاص می‌یابند و توسط موتوری که از ترموستات نصب شده در منطقه ویژه‌ی خود فرمان دریافت می‌کنند، پره‌ها را به‌گونه‌ای باز و بسته می‌کنند که هوای حاصل از اختلاط‏، دمای مورد نظر را داشته باشد.

 از مزایای این سیستم امکان کنترل دما و رطوبت، کاربرد آن برای فضاهای وسیع، امکان کنترل درصد هوای تازه در فصول مختلف سال بوده و از معایب آن هزینه اولیه نسبتاً بالا و نیاز به مراقبت و نگهداری توسط پرسنل کارآزموده می‌باشد. دستگاه هوارسان را باید حتی‌المقدور نزدیک اتاق‌هایی که قرار است تهویه شوند قرارداد تا طول مسیر کانال‌کشی کاهش یابد.

(دستگاه ایرواشر) مشابه سیستم هوارسان (AHU) عمل می‌کند با این تفاوت که در آن بجای کویل سرمایشی از نازل‌های رطوبت‌زن استفاده می‌شود. در واقع این دستگاه علاوه بر اجزاء اصلی هواساز ، مجهز به محفظه‌ی دیگری به نام ایرواشر می‌باشد که شامل تشت آب، قطره‌گیرها، کلکتورها و افشانک‌های پاشش آب است.

۲ دیدگاه
 1. سلام و خدا قوت
  در هواساز به جای آب جهت خنک کاری از چه چیزی میتوان استفاده کرد؟

  • روابط عمومی آسا تهویه شهریور ۱۷, ۱۳۹۹ در ۶:۰۷ ق٫ظ پاسخ

   سلام آقای بهرامی
   در هواساز میتوان به جای آب از مایع مبرد هم جهت خنک کاری استفاده کرد؟
   با آرزوی بهترین ها برای شما

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید