مقالات

تحلیل و بررسی مزایای تهویه مطبوع خورشیدی

توسط مقالاتدر خرداد ۱, ۱۳۹۸

مزایای استفاده از تهویه مطبوع خورشیدی:

در مقاله قبلی درباره انرژی خورشیدی و استفاده از انرژی خورشیدی در تهویه های مطبوع به صورت کامل صحبت کردیم و در این مقاله می خواهیم به مزایای استفاده از تهویه مطبوع خورشیدی صحبت کنیم.

با بررسی سیستم های تهویه مطبوع می توانیم به این نتیجه برسیم که دو سیستم چیلر جذبی خورشیدی و سیستم دسیکنت جامد دارای قابلیت های تجاری بیشتری از سیستم های دیگر می باشند و در حال حاضر بکارگیری چیلرهای جذبی خورشیدی برای به کار گیری انرژی خورشیدی در ساختمان با توجه به امکانات ساخت داخل کشور از نظر فنی میسر است. و ما در ایران می توانیم فرهنگ استفاده از سیستم های تهویه مطبوع که از انرژی خورشیدی به جای انرژی های فسیلی استفاده می کنند را ترویج دهیم. باید با توجه به اینکه منابع سوخت های فسیلی در حال اتمام است ما باید تدبیری بیاندیشیم تا جایگزینی برای تامین سیستم های ماشینی باشیم یکی از انرژی هایی که می تواند جایگزین شود انرژی خورشیدی است.

سیستم های تهویه مطبوع در حالت معمول انرژی زیادی مصرف می کنند و ما اگر بتوانیم از انرژی خورشیدی در این سیستم ها استفاده کنیم در اصل انقلاب بزرگی ایجاد کرده ایم زیرا امروزه تکنولوژی به حدی پیشرفت کرده است که متخصصین توانسته اند انرژی لازم برای فعالیت این دستگاه ها را با استفاده از سلول های خورشیدی تامین کنند.

سرمایش خورشیدی چیست؟

سیستم سرمایش خورشیدی(تهویه مطبوع خورشیدی) یکی دیگر از روش های کارآمد استفاده از انرژی خورشیدی است که باعث ایجاد برودت در تهویه مطبوع در خانه های ما می شود. خصوصا برای نواحی گرم که آفتاب فراوانی در آن جا وجود دارد استفاده از سیستم سرمایش خورشیدی مزیت های زیادی را برای مردم آن نواحی به ارمغان می آورد. بر خلاف دیگر سیستم های خورشیدی مانند آبگرمکن خورشیدی، در سیستم سرمایش خورشیدی، بیشترین تقاضا برای سرمایش زمانی است که تابش انرژی خورشیدی بیشتر باشد از این رو ترکیب شدن انرژی گرمایی خورشید و سیستم سرمایش خورشیدی بسیار جذاب است.

در اقلیم های آفتابی، در فصول گرم، هوا به طرز نامطلوبی گرم می شود به طوری که نیاز به سیستم تهویه مطبوع برای ایجاد هوای خنک و آسایش به شدت احساس می شود.

اگر چه سیستم های برقی تهویه مطبوع به استاندارد ها و کیفیت بالایی رسیده اند اما از آنجایی که بیشتر سیستم های برودتی از کمپرسور استفاده می کنند دارای مصرف برق بسیار بالایی هستند. بنابراین سیستم های برودتی در آینده نیاز به یک انرژی تجدید پذیر برای تامین انرژی ورودی آن ها دارد.

اما شاید در نگاه نخست استفاده از انرژی خورشیدی برای ایجاد سرمایش(تهویه مطبوع خورشیدی) کمی گیج کننده به نظر بیاید چرا که خورشید به عنوان یک منبع بزرگ گرمایی است و چگونه می توان از گرمای آن سرما تولید کرد.

اگر چه با ترکیب گرمایش انرژی خورشیدی و تکنولوژی سیستم های جذبی، از گرمای هوا برای ایجاد سرمایش در ساختمان ها در تهویه مطبوع استفاده کرد و یا مستقیما به صورت مستقیم برای ایجاد برق کمپرسور از آن استفاده کرد.

البته خورشید، حجم زیادی تابش دارد که می توان آن را به کمک سلول های فتوولتائیک آن را به انرژی برق تبدیل کرد و آن را در کمپرسور سیستم برودت تراکمی استفاده کرد.

تهویه مطبوع خورشیدی:

به عبارت ساده ، انرژی ای که از خورشید دریافت می شود را انرژی خورشیدی می گوییم. خورشید یکی از منابع انرژی شناخته شده برای ما انسان ها است و مقدار انرژی ای که از خورشید به ما می رسد، فوق العاده است. ۹۹ درصد انرژی های زمین از خورشید و انرژی خورشیدی بوده که طی میلیون ها سال این انرژی به صورت های دیگر به انرژی تبدیل شده است. برای قرن ها ما انسان ها از انرژی خورشیدی در تولید محصولات کشاورزی، استخراج نمک از دریا و …. استفاده نموده ایم. اما در نهایت ما آموخته ایم که با استفاده از پنل های فتوولتائیک خورشیدی ( Solar PV ) انرژی خورشیدی را به برق تبدیل کنیم. البته تمام  انرژی خورشیدی قابل دریافت نیست، ۷۰ درصد این انرژی توسط زمین جذب شده که به طور بالقوه برای ما انسان ها مفید است و مابقی به فضا بازتاب می شود.

آبگرمکن خورشیدی(تهویه مطبوع خورشیدی)

در حالی که از اختراع دستگاه های آبگرمکن خورشیدی صد سال می گذرد، بیست سال گذشته در تکنولوژی پوشش جاذب آبگرمکن های خورشیدی به طرز چشم گیری پیشرفت حاصل شده است به طوری که در حال حاضر کلکتورهای آبگرمکن خورشیدی می توانند بیش از ۵۰ درصد انرژی دریافتی خورشید را ذخیره و به آبگرم منتقل کنند. استفاده از انرژی خورشید می تواند جایگزین مناسبی برای مصرف سوخت های فسیلی در ساختمان ها باشد و یکی از موثرترین راههای کاهش تولید گازهای گلخانه ای به حساب می آید. استفاده از این انرژی پاک به دلیل رایگان بودن آن می تواند در کاهش هزینه های انرژی خانوارها تاثیر بسزایی بگذارد.

سیستم سرمایش(تهویه مطبوع خورشیدی) خورشیدی مدار بسته

تولید سیستم سرمایشی مدار بسته را می توان با هر سیستم تهویه مطبوع مثل هواساز یا فن کویل یا در پمپاژ آب سرد در لوله سقف و دیوار ساختمان می توان استفاده کرد.

در یک فرآیند مدار بسته ماده تماس مبرد با محیط به صورت مستقیم نیست. به این خاطر مدار بسته نامیده می شود که ماده مبرد در یک مدار بسته در لوله گردش می کند. هوای فیلتر شده خنک می شود و از رطوبت زن و چندین مرحله خنک کننده عبور می کند تا به یک هوای تهویه شده مطبوع تبدیل می شود.

چیلر جذبی هسته اصلی سیکل مدار بسیار گرمایش خورشیدی است که گرما را در سیکل سرمایش جذبی خورشیدی از بین می برد. کلکتور خورشیدی انرژی حرارتی خورشید را دریافت می کند و چیلرها با توجه به آب گرم ورودی به آنها قابلیت ایجاد سرمایش را دارند.

از کلکتور خورشیدی صفحه تخت یا کلکتور لوله خلاء می توان برای جذب گرمایش برای ایجاد سیستم سرمایش خورشیدی استفاده کرد. اندازه و انتخاب نوع کلکتور خورشیدی بر اساس دمای کارکرد سرمایش جذبی خورشیدی و میزان انرژی خورشیدی موجود می تواند تعیین شود.

علاوه بر استفاده از سیستم سرمایش خورشیدی، در روزهای آفتابی می توان با سیستم سرمایش غیر فعال خورشیدی استفاده کرد. در سیستم خورشیدی غیرفعال، از طریق معماری ساختمان امکان جذب بیشترین مقدار از انرژی خورشید برای گرم نگه داشتن خانه در زمستان و در فصل تابستان جریان طبیعی هوا در ساختمان و جهت ساختمان می توان فضای خانه را سرد نگه داشت.

بسیاری از ساختمان در اطراف جهان از روزهای گرم و شب های سرد عذاب می کشند می توانند از ظرفیت جذب گرما در دیوارهای ضخیم که دیوار ترومب نامیده می شوند استفاده کنند و یا از دیگر سازه های بتنی برای جذب انرژی روزانه استفاده شود. اگر نیازی به دیگر فضای سرمایشی باشد، سیستم سرمایش خورشیدی را می توان با آب پاشی بر روی بام و ایجاد برودت از تبخیر آب استفاده کرد و یا از سیستم های خورشیدی فعال یا غیر فعال استفاده کرد.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

4 دیدگاه
 1. سلام. لطفا اگر مقدوره مکانیزم عملکرد سرمایش خورشیدی رو توضیح بدید. ممنون

  • با توجه به بحران انرژی و محدود بودن منابع سوختهای فسیلی و آلایندگی ناشی از آنها که نگرانی‌های جدی در رابطه با مسائل زیست محیطی به وجود آورده‌اند، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به ویژه انرژی خورشیدی و همچنین استفاده از انرژی بازیافتی مورد توجه بیشتر قرار گرفته است. بخش قابل توجهی از انرژی مصرفی در ساختمانها توسط سیستمهای تهویه مطبوع مصرف می گردد.  سیستمهای تبرید جذبی با توجه به درجه حرارت ژنراتور می توانند با استفاده از انرژی بازیافتی و خورشیدی بخوبی کار کنند.

 2. آیا استفاده از سرمایش خورشیدی مقرون به صرفه است؟

  • سلام دوست عزیز
   باید در نظر داشت که هزینه اولیه استفاده از این سیستم به مراتب بالاتر از سایر سیستم های تهویه می باشد. ولی با توجه به اینکه کشور ما در طول سال روزهای آفتابی به مراتب بیشتری دارد و استفاده از این انرژی رایگان است و هیچگونه آلایندگی ندارد در طولانی مدت جایگزین مناسب و مقرون به صرفه ای می باشد.
   با آرزوی موفقیت برای شما

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید