مقالات

فن کویل | طرز کار فن کویل ها

توسط پادکست های آسا تهویهدر خرداد ۲۷, ۱۳۹۹

پادکست معرفی فن کویل و انواع آن :

 

یکی از اعضای مهم و تاثیرگذار در سیستم گرمایشی و سرمایشی هر ساختمانی سیستم فن کویل است که از نام این دستگاه میتوان متوجه شد که این سیستم برای تامین دمای مطلوب در فصول سرما و گرما است. و از دو بخش اصلی فن دمنده هوا (وظیفه انتقال گرما یا سرما به داخل مکان مورد نظر را دارد.) و کویل تشکیل شده است. در ادامه بخش های دیگر فن کویل را به شما معرفی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

طرز کار فن کویل ها :

در واقع فن کویل یک سیستم تبدیل انرژی آب به انرژی گرمایشی و سرمایشی با توجه به فصل مورد نظر است که در ویدیو زیر به صورت کامل و جامع نحوه کارکرد سیستم فن کویل را با هم بررسی خواهیم کرد تا بدانیم چگونه این انرژی آب به گرمایش و سرمایش تبدیل میشود.

انواع فن کویل ها از لحاظ شکل ظاهری:

فن کویل ها بر اساس شکل ظاهری، محل نصب و نوع کارایی به چندین دسته تقسیم میشوند که شما باید با مشاوره با متخصصین درباره این شاخص ها، بتوانید سیستم مناسب را برای فضای خود انتخاب کنید.

این سیستم ها بر اساس شاخص هایی که پیش تر اشاره شد به چند دسته نوع میشوند که عبارتند از :

 • دیواری
 • کاستی
 • زمینی روبرو زن یا بالازن
 • سقفی توکار
 • سقفی روکار

فن کویل دیواری (Wall Mounted) :

فن کویل های دیواری ظاهر بسیار شبیه به اسپیلت های دیواری دارند. و امروزه تبدیل به یکی از رایج ترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی در ساختمان ها شده اند. یکی از علت های مورد استقبال قرار گرفتن فن کویل های دیواری این است که معمولا در فضاهای کوچک استفاده میشود از این فن کویل ها در حجم کاری کم استفاده میشود در نتیجه میتوانند انتخاب مناسب و مقرون به صرفه ای برای محیط های کوچک باشند.

 • فن کویل های دیواری در ظرفیت های بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ CFM (سی اف ام) و روبرو زن تولید میشوند.

فن کویل های کاستی (Cassette) :

فن کویل های کاستی یکی از جذاب ترین انواع فن کویل های موجود در بازار هستند چرا که اجزای این فن کویل در سقف کاذب قرار میگیرد و ویژگی های دیگری نیز مانند پوشش فضا به صورت یک طرفه و چهار طرفه دارد. این فن کویل در دو مدل دو لوله و چهار لوله به بازار عرضه میشوند.

رویه یا Surface فن کویل کاستی بر خلاف فن کویل سقفی که در پیشانی ها قرار میگیرند در بیرون سقف (وسط سقف) قرار میگیرند و هواگیری آن ها از پنجره ها یا شبکه ها مرکزی که در شکل زیر نشان داده شده است انجام میشود و هوادهی از طریق شبکه های (دریچه های) جانبی شکل میگیرد.

یکی از دلایل محبوبیت این نوع فن کویلها نصب آسان و ساده آن و کارایی بالای آن است.

فن کویل زمینی (Floor Standing) :

فن کویل های زمینی شاید برای خیلی از ما یادآور خاطرات باشد زیرا در گذشته در ساختمان های مسکونی یا ساختمان های اداری از ان استفاده میشدند که در گذشته از یک پیچ برای کنترل ان استفاده میشد ولی امروزه فن کویل های زمینی ترموستان دارند و به صورت اتوماتیک ساخته میشوند.

یکی از معایب بزرگ این مدل این بود که در طراحی فضای محیط را اشغال میکردند و شاید باعث ناهمانگی در دکوراسیون محیط میشدند ولی به دلیل اینکه در دیوار یا سقف کارگذاری نمیشود تعمیر یاسرویس آن ساده تر میشود.

فن کویل داکتی (Ducted) :

فن کویل های کانالی یا داکتی معمولا ظرفیت بیشتری نسبت به فن کویل های کاستی و دیواری دارند و به همیثن دلیل بیشتر برای محیط های بزرگ استفاده میشوند و برای استفاده از این مدل باید داکت یا کانال کشی کنید.

 • فن کویل های کانالی در ظرفیت های ۶۰۰ تا ۲۲۰۰ فوت مکعب در هر دقیقه ساخته میشوند.

انواع فن کویلهای داکتی :

 • فن کویل سقفی تو کار
 • فن کویل سقفی روکار
 • فن کویل روکار ایستاده

فن کویل های ایستاده (Cabinet) :

فن کویل های ایستاده هم شباهت بسیار زیادی به اسپیلت های ایستاده دارند. این مدل معمولا مناسب فضاهای بسیار بزرگ است و دارای کویل های اب سرد و گرم است که دمندگی هوا از قسمت پایین انجام میشود و بخش دمنده در قسمت بالا تعبیه شده است.

آیا فن کویل ها هوای تازه تولید میکنند؟

در شرایط هوای آلوده کلان شهرها کسانی که قصد دارند برای محیط کار یا محل زندگی خود سیستم تهویه مطبوع (HVAC) تهیه کنند انتظار دارند تا علاوه بر اینکه این دستگاه عمل سرمایش و گرمایش را بر عهد داشته باشد از طرفی هوای تازه و مطبوع نیز تولید کند ولی آیا فن کویل ها میتوانند هوای تازه نیز وارد هوای ساختمان کنند؟

فن کویل ها از نظر تولید هوای تازه به دو دسته تقسیم میشوند که عبارتند از :

 • نوع اول :

دسته اول فن کویل ها اصلا برای تولید هوای مطبوع طراحی نشده اند و شما برای اینکه از هوای مطبوع در محیط بهره مند شوید نیاز دارید تا با اضافه کردن سیستم هوا ساز مرکزی این قابلیت را برای سیستم تهویه مطبوع خود ایجاد کنید.

در این مدل ترموستات های کنترلی یا سنسورهای مخصوص نصب میشود و این ترموستات ها با توجه به گرمی و سردی هوا میزان دمای مطلوب را برای محیط تشخیص میدهند و فن کویل به وسیله فن (دمنده) سرمایش یا گرمایش را به فضا تزریق میکند.

نقش هواساز در این فن کویل ان به این صورت است که بعد از تولید هوای تازه و فیلتر کردن آن رطوبت مورد نیاز را هم تامین میکند و بعد از آن به شکل سرما یا گرما توسط سیستم فن به محیط انتقال داه میشود.

 • نوع دوم :

این دسته از فن کویل ها (فن کویل های کانالی) وظیفه تهویه مطبوع و تولید هوای تازه را به تنهایی بر عهده دارند و شما در این سیستم نیازی به هواساز ندارید ولی این  نوع نمیتواند با کیفیت بالا وظیفه هواساز را بر عهده بگیرد.

فن کویل ها از لحاظ لوله کشی:

فن کویل ها از لحاظ لوله کشی به دو دسته تقسیم بندی میشوند :

 • فن کویل های دو لوله
 • فن کویل های چهار لوله

فن کویل دو لوله :

در این فن کویل ها دو لوله تعبیه شده است که یکی برای ورود آب سرد یا گرم  است و دیگری برای خروج همان آب ورودی است.

فن کویل چهار لوله ای :

در این فن کویل ها ۴ لوله تعبیه شده که دو لوله ان برای ورود آب سرد است و دیگری برای ورود آب گرم که دو لوله دیگر برای خروج آن است و مزیت این مدل نسبت به مدل دو لوله ای این است که در فن کویل ۴ لوله ای شما میتوانید به صورت همزمان آب سرد و گرم را وارد سیستم کنید و مدل دو لوله این این قابلیت را ندارد و شما باید یا آب سرد را وارد سیستم کنید یا اب گرم.

اجزای تشکیل دهنده فن کویل ها :

 1. فن
 2. الکتروموتور
 3. کویل (مبدل حرارتی)
 4. شیر هواگیری
 5. فیلتر
 6. سینی درین

البته امروزه با رشد تکنولوژی قابلیت های جدیدی به فن کویل ها اضافه شده است که ما در شرکت فنی مهندسی آسا تهویه در تلاش هستیم تا بهترین ها را به شما مشتریان عزیز ارائه دهیم.

6 دیدگاه
 1. آیا در فن کویل های دیواری، دمپر قابل تنظیم کردن هست؟

  • بله ، در این نوع از فن کویل ها این قابلیت وجود داره که برای تنظیم جهت هوا با ریموت کنترل زاویه دمپر را تغییر داد و یا به صورت اتوماتیک این کار را کرد.

 2. پروتکل BMS فن کویل های کاستی شما چیست؟

 3. آیا در فن کویل کاستی چهار طرفه دمپر ها ثابت هستند یا متحرک؟

  • سلام دوست عزیز سپاس از توجه شما
   با تنظیم سوئینگ به روی حالت اتوماتیک میتوان از حالت چرخش دمپر استفاده کرد.
   با آرزوی بهترین ها برای شما

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید